Hakkımızda

Hakkımızda

Yarsuvat Hukuk Bürosu, hukuk işlerinde, birlikten güç doğar anlayışı çerçevesinde hukukçuların bir çatı altında toplanarak çalışmak suretiyle, daha verimli neticeler alabileceklerini bundan 78 yıl evvel düşünerek, bugünkü anlayıştaki hukuk bürosu oluşumlarının temelini hayata geçiren Av. İhsan Yarsuvat tarafından kurulmuştur.

İstanbul Barosu’na kayıtlı en eski avukatlardan biri olan merhum İhsan Yarsuvat, 1908 yılında Ceyhan’da doğmuştur. Ailesi ile birlikte İstanbul’a gelmiş ve İstiklal Lisesi’nden mezun olmuştur. Yüksek tahsilini İstanbul Hukuk Fakültesi’nde tamamlamıştır. Sırası ile Manavgat ve Saray yargıçlıklarında, daha sonra Ödemiş ve İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi üyeliklerinde bulunmuş, ileriki yıllarda İstanbul Cumhuriyet Savcı Yardımcısı olarak görev yapan İhsan Yarsuvat, Basın Bürosu Şefliği’ne tayin edilmiş ve 3. Asliye Ceza ve Ağır Ceza mahkemelerinde savcı olarak görev yapmıştır.

1941 yılında bu görevlerinden istifa ederek İstanbul Barosu’na kaydolmuş ve avukatlık mesleğini sürdürmeye başlamıştır. Bu tarihlerde Yarsuvat Hukuk Bürosu faaliyete geçmiş ve bu faaliyet hukuk camiası tarafından çok olumlu bir girişim olarak takdir toplamıştır. Yarsuvat Hukuk Bürosu kuruluşunun başlangıç yıllarında farklı dallara mensup üniversite profesörleri, eski hâkim ve savcıları bünyesine katarak daha da güçlenmiştir. 1952 yılında Dumlupınar Denizaltımızın Çanakkale Boğazı’nda bir kaza sonucu İsveç Şilebi Naboland ile çarpışmak suretiyle batması sonucu açılan davada, kamuoyu önünde suçlu görülen Naboland Şilebi Kaptanı Oscar Loranzon’un müdafaasını alan İhsan Yarsuvat müdafaayı bizzat yürütmüştür. Av. İhsan Yarsuvat, herhangi bir zanlıyı suçlu ilan etmeden evvel onun savunma hakkının da kutsal olduğunu bütün kamuoyuna anlatarak, bir devrime imza atmıştır.

Av. İhsan Yarsuvat, 1964–1965 döneminde İstanbul Belediye Meclisi Üyeliği'ne seçilmiş ve 2 dönem Belediye Meclis Başkan Vekilliği yapmıştır. 1967–1968 yıllarında Adalet Partisi İl Başkanlığı da yapan Yarsuvat, 1932 yılında kendisi gibi hukukçu olan merhum Nimet Yarsuvat ile evlenmiş ve dört erkek çocuk sahibi olmuştur (Erdem, Duygun, Hüseyin ve Ali). Av. İhsan Yarsuvat 8 Mart 1981 tarihinde hayata veda etmiş ve Yarsuvat Hukuk Bürosu oğulları Av. Prof. Dr. Duygun Yarsuvat ve Av. Hüseyin Derin Yarsuvat'a miras kalmıştır. Yarsuvat Hukuk Bürosu, işe gönülden sarılan Yarsuvat kardeşlerin üstün gayretleriyle geçen zaman içerisinde farklı dallarda uzmanlaşmış avukatları bünyesinde toplayarak baba vasiyetini yerine getirmiş, modern hayatın ihtiyaçları çerçevesinde geniş bir kesime hitap etmeyi ilke edinmiştir.

Yarsuvat Hukuk Bürosu’nda halen genel hukuk dallarında çalışan 10 avukat görev yapmaktadır.

Bu dalların arasında medeni, medya-basın, iş, ticaret, ceza, edebî, mülkiyet, icra-iflas, aile, toprak, banka, uluslararası ticaret hukuku ve uluslararası hukuk konuları yer almaktadır.

Yarsuvat Hukuk Bürosu'nun başında bugün, Av. Hüseyin Derin Yarsuvat’ın 22 Mayıs 2012 tarihindeki vefatından sonra oğlu Av. Alikonur Yarsuvat görev yapmaktadır.

İş Bölümleri ve Avukatlar

Yarsuvat Hukuk Bürosu bünyesinde
10 avukat ve danışman farklı hukuk alanlarında hizmet vermektedirler:

İdari Kadro

Alikonur Yarsuvat'ın Asistanı/
Ofis Yöneticisi
Fatma Köseoğlu

Muhasebe Departmanı
Türkân Kaya
Didem Bilek

Bilgi İşlem Departmanı
Doğan Pektaş

Ulaşım
Muharrem Çan

Güvenlik
Murat Demirci

Stajyer Avukatlar

Yarsuvat Hukuk Bürosu | Anasayfa | Hakkımızda | İş Bölümü | Avukatlar | İnsan Kaynakları | Bize ulaşın

Levent, Esentepe Mahallesi, Ali Kaya Sokak, No: 1-B, Polat Plaza, B Blok, K:6 34394 Şişli İstanbul

Tel: (0212) 325 00 00 (Pbx) Fax: (0212) 325 00 04 ve (0212) 325 00 05

Telif Hakkı © 2009 Yarsuvat Hukuk Bürosu. Tüm hakları saklıdır. www.yarsuvat.com

Bu sitede paylaşılan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlı olup, Türkiye Cumhuriyeti Barolar Birliği’nin ilgili düzenlemeleri uyarınca reklam, teklif, hukuki öneri veya danışmanlık teşkil etmez.

Bu sitenin tüm tasarım ve uygulaması zwanga tarafından yapılmıştır.